جایزه مدیران برتر فناوری اطلاعات (مبفا)

صفحه اصلی > جایزه مدیران برتر فناوری اطلاعات (مبفا)


مدیران برتر فناوری اطلاعات (مبفا)

 

امروزه فن آوري اطلاعات و ارتباطات به عنوان یک ابزار توانمند، امور فناورانه، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي بيش تر کشورهاي جهان را تحت تاثير قرار داده است. درواقع فناوري اطلاعات، به عنوان یکی از عمده ترين محورهای تحول و توسعه در جهان مطرح است و دستاوردهاي ناشي از آن با زندگي مردم آنچنان آمیخته شده که عدم توجه به آن، پیامدهای ناگواری را برای یک جامعه به وجود خواهد اورد. در کنار بحث فناوری اطلاعات، مدیریت آن نیز بسیار مورد توجه است. درواقع ترکیب سه واژه مدیریت، فناوری و اطلاعات آنچنان عمیق است که امروزه علم نوینی به نام مدیریت فناوری اطلاعات در دنیا به وجود آمده و نقش بسیار تعیین کننده ای در سازمان­ ها ایفا میکند.

 

در واقع می­توان گفت عالی ترین مقام اجرایی هرسازمان در حوزه فناوری اطلاعات،‌ مدیریت آن است. مدیر فناوری اطلاعات باید بستری سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از جریان اطلاعات در سازمان را فراهم نماید. همچنین وی وظیفه دارد زمینه گردش صحیح و بهره‌برداری مناسب از اطلاعات را در سازمان فراهم سازد. در واقع مقولاتی نظیر بودجه بندی، مدیریت پروژه و مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات در سازمان جز مسئولیت‌های اصلی مدیر فناوری اطلاعات است. با توجه به اینکه مدیریت فناوری اطلاعات، ‌دانشی میان رشته ­ای است، فردی که بر این سمت قرار می­گیرد نیازمند مهارت ها و ویژگی­ های خاصی نسبت به سایر مدیران می ­باشد.

 

ازجمله ویژگی­هایی که یک مدیر فناوری اطلاعات را متمایز می­ سازد، به روز بودن وی در بخش مربوط به فناوری اطلاعات می­ باشد که با شرکت در کارگاه ­ها و کنفرانس­ های ملی و بین المللی  و با تدریس در حوزه ­های مختلف فناوری اطلاعات می­ تواند دانش خود را به روز نگه دارد. بودجه، دغدغه­ ی همیشگی مدیران است. تلاش برای کسب بودجه برای پروژه­ های حوزه فناوری اطلاعات کار ساده ­ای نیست، و تنها مدیران برتر فناوری اطلاعات از پس آن برمی ­آیند. مشکلات امنیتی، نرم­ افزاری و سخت­ افزاری در مقیاسی که بتواند برای یک سازمان خطرآفرین باشد، اجتناب ناپذیر است، توانمندی عکس العمل سریع به هنگام مواجه شدن با چنین موقعیت ­هایی یکی از ویژگی­ های اساسی مدیر فناوری اطلاعات است. تلاش برای تشویق و تحسین کارمندان، ایجاد روحیه کار گروهی بین آنان، ایجاد روابط کاری خوب با مدیران رده بالا از سایر ویژگی­ های مدیر فناوری اطلاعات است.

 

همایش مدیران فناوری اطلاعات که امسال در حال برگزاری ششمین دوره ­اش است، از دوره پنجم با رویکرد شناسایی مدیران برتر فناوری اطلاعات در کشور جایزه­ای را تحت عنوان مبفا برنامه­ ریزی کرده است.

 

مبفا که مخفف مدیران برتر فناوری اطلاعات می­ باشد تلاش دارد مدیران برتر فناوری اطلاعات را شناسایی و مورد تشویق قرار دهد. در واقع مبفا با هدف شناسایی و بررسی مدیران برتر فناوری اطلاعات، افزایش انگیزه جهت ارتقای توانمندی مدیران فناوری اطلاعات، ایجاد فضای رقابتی و پویا بین متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و در نهایت آگاه­ سازی مدیران عالی کشور از نخبگان حوزه فناوری اطلاعات شکل گرفته است. مبفا از طریق یک سری شاخص که در شش گروه شامل توانمندی کار گروهی، توانمندی آموزشی، توانمندی پژوهشی، توانمندی اجرایی،‌ جوایز و افتخارات و داستان موفقیت طبقه بندی شده­ اند، مدیران را ارزیابی می­کند. قابل ذکر است که هر یک از گروه ­ها نیز دارای شاخص­ های مخصوص به خود می­ باشند. فرآیند شرکت در جایزه مبفا و داوری آن نیز به این شکل است که از طریق فراخوان اولیه،‌ تمامی مدیران فناوری اطلاعات کشور می­توانند با تکمیل فرم مبفا درخواست خود را جهت ارزیابی و شرکت در جایزه مبفا اعلام نمایند. پس از ارزیابی اولیه بر روی فرم­ های تکمیل شده،‌ انتخاب اولیه مدیران برتر فناوری اطلاعات صورت می­گیرد و افراد منتخب در این مرحله به مصاحبه حضوری و ارائه حضوری داستان موفقیت دعوت می­شوند. نهایتا انتخاب نهایی افراد برتر صورت می­گیرد و جایزه مبفا به آن­ها تعلق می­گیرد و امکان سخنرانی در همایش برای آنان مهیا است.